Початок сезону правця: чим небезпечне захворювання та коли вакцинуватися?
Початок сезону правця: чим небезпечне захворювання та коли вакцинуватися?
Щороку в світі правець забирає тисячі життів. У країнах з помірним кліматом, як Україна, має яскраво виражений сезонний характер (кінець весни – початок осені). Найбільша забрудненість спорами збудника правця (мікроба Clostridium tetani), спостерігається в сільськогосподарських районах з достатньою вологістю, де паличка виявляється у ґрунті садів, городів, пасовищ та інших місцях, де присутня забрудненість фекаліями людини та тварин.
Правець – це надзвичайно небезпечна гостра інфекційна хвороба. Інфекція вражає нервову систему та призводить до судом та спазмів м’язів по всьому тілу і навіть попри інтенсивне сучасне лікування може закінчитись смертю хворого. Інфікуватися правцем дуже просто, наприклад під час робіт на городі, наступивши на цвях, обдерши коліна об асфальт під час падіння, або ж подряпатися будь-яким предметом на вулиці – такі випадки можуть виявитися летальними. Ще більше ускладнює ситуацію війна, під час якої ризики травмувань, ушкоджень та можливості інфікуватись збудником правця зростають. Правець завжди був проблемою ранової інфекції у період численних війн.
ВАКЦИНАЦІЯ – єдиний надійний спосіб захиститися від правця .
Щеплення в ранньому віці роблять вакциною АКДП – полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця й кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет до цієї хвороби після вакцинації не є пожиттєвим, тому захист необхідно поновлювати! Дорослим потрібно проводити ревакцинацію від правця з 26 років кожні 10 років. Особам, які перехворіли на кашлюк ревакцинація теж необхідна.