Як надати першу допомогу при інсульті?
При інсульті час є вирішальним фактором, важлива кожна хвилина! Чим швидше людині нададуть медичну допомогу – тим більше шансів на одужання та реабілітацію.
Коли ви бачите у людини такі ознаки, як нерозбірлива мова, асиметрія обличчя, втрата рівноваги та координації, погіршення зору та раптова слабкість у кінцівках, це може свідчити про інсульт та вимагає медичного втручання.
Якщо постраждалий знаходиться у свідомості:
Варто його заспокоїти та пояснити, що "швидка" вже в дорозі. Важливо надати пацієнту максимально комфортне положення, рекомендовано підвищити голову до 30 градусів, а також відстібнути тугий комірець для забезпечення вільного дихання. За можливості зафіксуйте час появи ознак інсульту. Пам’ятайте! Постраждалому не можна давати їсти та пити.
Якщо постраждалий без свідомості:
Спочатку перевірте наявність дихання. Якщо дихання присутнє, покладіть постраждалого на бік і залишайтеся поруч до приїзду швидкої допомоги.
Якщо постраждалий не дихає:
Почніть проводити серцево-легеневу реанімацію або знайдіть того, хто вміє робити це професійно. Розмістіть людину на твердій поверхні, натискайте посередині грудної клітини двома руками з глибиною натискань 5-6 см та частотою 100-120 раз на хвилину. Продовжуйте ці дії до приїзду медичного персоналу. Якщо поруч є інші люди, просіть їх періодично змінювати вас.
Зауважте, що отримання лікарської допомоги у перші 3-4 години після початку симптомів інсульту збільшує шанси пацієнта на повне відновлення та уникнення серйозних та незворотних наслідків.