A A A K K K
людям із порушенням зору

КНП "Валківський центр первинної
медико-санітарної допомоги"

Неочевидна користь вакцинації.

Дата: 28.04.2025 14:19
Кількість переглядів: 20

На зображенні може бути: 1 особа та текст «ЦЕНТР РОМАДСЬКОГО Нромлдського дсьКоГО ЗДОРОВ"Я ФЕДР ЛАПИЙ голова Национальной техн.чной групи експерт.в: питань мунопрофилактики (ΗΤΓΕΙ, (ΗТΓΕΙ),Лка Е,ар-дитячнфек, ликар дитЯчий .нфекционист, доцент кафедри пед.атрй, кафедриледатй,мунолол, имунологй, .нфекцийнихта та р.дкίних захворювань Мижнародного Европейського Университету ПРО НеОЧЕВИДНУ КОРИСТЬ ВАКЦИНАЦЙ: ЩЕПЛЕННЯ ЗАХИЩАЮТЬ БЛЬШЕ НИЖ ми звикли ДУМАТИ»

 

Коли ми говоримо про щеплення, то найчастіше маємо на увазі профілактику конкретних інфекційних хвороб: кору, кашлюку, дифтерії, поліомієліту, грипу тощо. Це базове уявлення про вакцинацію — і воно абсолютно правильне. Водночас є непрямі, менш очевидні позитивні ефекти щеплень на здоров’я людини. Про них розповідаємо у матеріалі, підготовленому Центром громадського здоров’я у співавторстві з Федір Лапій, головою Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ), лікарем – дитячим інфекціоністом, доцентом кафедри педіатрії, імунології, інфекційних та рідкісних захворювань Міжнародного Європейського Університету.

🛡️ Вакцинація захищає від антибіотикорезистентності

Один із найгостріших викликів сучасної медицини — це стійкість бактерій до антибіотиків. Причина — надмірне та часто необґрунтоване застосування антибіотиків, яке сприяє селекції, тобто відбору, стійких бактерій. Щороку зростає кількість випадків, коли звичні препарати не діють, а пацієнти з бактеріальними інфекціями не реагують на лікування.

📊 За даними World Health Organization (WHO), вакцини, які вже використовуються або перебувають на різних стадіях розробки, можуть зменшити кількість необхідних призначень антибіотиків на 22% у всьому світі або на 2,5 мільярда встановлених добових доз щорічно.

💊 Захищаючи людину від хвороб, вакцинація знижує необхідність вживати антибіотики та, як наслідок, запобігає розвитку антибіотикорезистентності.

🗣️ «Вакцинація допомагає запобігти хворобам, під час яких лікарям доводиться вирішувати, чи потрібно призначати антибіотики», — зауважує Федір Лапій.

🌡️ Щеплення навіть проти вірусних інфекцій допомагає знизити частоту призначення антибіотиків. Звісно, вірусні хвороби не лікуються антибіотиками, проте деякі з них (наприклад, грип) можуть мати ускладнення у вигляді бактеріальних інфекцій, як-от пневмонія чи отит. І вже ці ускладнення потребують антибіотикотерапії. Тож запобігаючи вірусній інфекції вакцинацією, ми одночасно зменшуємо ризик ситуацій, коли антибіотики стають необхідними.

🏥 Також вакцинація непрямо запобігає контакту з госпітальними інфекціями. Потрапивши до медзакладу, пацієнт має ризик зіткнутися з бактеріями, які живуть у лікарнях і мають високу стійкість до антибіотиків. Уникнути цього ризику допомагає саме вакцинація: чим рідше людина хворіє, тим менша ймовірність потрапити до лікарні.

🔎 «Факти говорять чітко: вакцини відіграють важливу роль у боротьбі з антибіотикорезистентністю», — резюмує Федір Лапій.

🌿 Вакцина від туберкульозу захищає від раку сечового міхура

Вакцина БЦЖ, яка в Україні вводиться новонародженим, передусім захищає від розвитку тяжких форм туберкульозу, як-от туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Та її дія набагато ширша.

🧒 «Зокрема, вакцина БЦЖ значно знижує смертність серед дітей раннього віку. Тобто, вона загартовує як імуномодулятор».

💉 Також вакцину БЦЖ застосовують для зниження ризику рецидиву неінвазивного раку сечового міхура або його поширення в глибші шари сечового міхура. Препарат уводять безпосередньо в сечовий міхур. Контакт слизової оболонки із вакциною викликає локальну імунну відповідь, під час якої активуються імунні клітини, здатні знищувати ракові клітини.

🩺 Вакцина проти гепатиту B може захистити від раку печінки

У дітей, які інфікуються від матері вірусом гепатиту B, захворювання в 95% набуває хронічної форми та може призвести до розвитку цирозу або раку печінки. Щеплення новонароджених дозволяє запобігти розвитку гепатиту, а отже — і цирозу та раку печінки в майбутньому.

🤰 Вакцинація під час вагітності захищає не лише жінку, а й дитя

Вакцинація вагітних захищає не тільки жінку, але й немовля в перші місяці життя, коли воно ще не має змоги отримати щеплення. Наприклад, вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правця під час вагітності дозволяє матері передати антитіла до цих хвороб через плаценту.

👶 Якщо вагітна була вакцинована, то в її новонародженої дитини ймовірність захворіти на правець (смертельний для немовлят) на 88% нижча, перебіг захворювання легкий, а ймовірність летальності зменшується на 92%.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень