Вакцинація проти менінгококової інфекції, чи потрібно робити?
Менінгококова інфекція є важливою медико-соціальною проблемою в багатьох країнах світу, у т.ч. в Україні. Це серйозна бактеріальна хвороба, спричинена типом бактерій Neisseria meningitidis, також відома як менінгокок.
✔️ Менінгококовий менінгіт та інфекція крові (сепсис) можуть бути надзвичайно серйозними, навіть смертельними. Захворювання прогресує швидко. В деяких випадках від стану повного здоров’я до стану серйозного захворювання минає лише 48 та менше годин. Навіть за умови отримання своєчасного лікування біля 10% – 15% захворілих помирають. До 20% тих, хто перехворів, матимуть пожиттєво інвалідизацію, включаючи пошкодження мозку, нирок, розлади нервової системи, втрату слуху та ампутацію кінцівок.
👶 За статистикою, 70-80% хворих – це діти. Для дитини менінгококова інфекція – номер один у списку найнебезпечніших. Найбільшому ризику до захворювання піддаються діти віком до 5 років. Особливу небезпеку ця інфекція становить для малюків першого року життя!
☑️ Підступність менінгококової інфекції в тому, що кожен 10-й дорослий є безсимптомним носієм інфекції, навіть не підозрюючи про це. Але носії є надзвичайно небезпечними для оточуючих, у першу чергу для дітей раннього віку.
💉 Зважаючи на високий рівень захворюваності та смертності від менінгококової інфекції у світі, вакцинація досі залишається найбільш дієвим заходом специфічної профілактики тяжких форм захворювання та в багатьох країнах внесена до національних календарів щеплень – Бельгії, Великій Британії, Ірландії, Ісландії, Іспанії, Нідерландах, Німеччині, США тощо. В Україні щеплення від менінгококової інфекції належить до рекомендованих за станом здоров’я та за епідемічними показаннями.
🗓️ Відповідно до наказу МОЗ України від 16.09.2011 №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів» вакцинація проти менінгококової інфекції рекомендована:
- дітям та дорослим для профілактики менінгококової інфекції;
- особам з анатомічною або функціональною аспленією (відсутність селезінки або втрата її функції), у т.ч. особам із серповидноклітинною анемією;
- особам зі стійким дефіцитом компонентів комплементу чи дисфункцією (системи, яка відіграє ключову роль в імунному захисті організму);
- пацієнтам після трансплантації стовбурових гемопоетичних клітин;
- особам, що перебувають у вогнищах інфекції, спричиненої менінгококом або знаходження у зоні спалаху інфекції, викликаного серогрупою, від якої захищає вакцина;
- подорожуючим до ендемічних регіонів або проживання в них.
✅ Наразі в Україні зареєстровано 3 вакцини, що застосовуються для профілактики менінгококової інфекції:
Менактра – виробник Санофі Пастер Інк. (США). Вакцина попереджає менінгококову інфекцію серогруп A, C, Y, W-135, призначена до застосування для дорослих віком до 55 років та дітей з 9-ти місячного віку.
Німенрикс – виробник Пфайзер Менюфекчуринг (Бельгія НВ). Вакцина попереджає менінгококову інфекцію серогрупи A, C, Y, W-135), призначена до застосування для дорослих та дітей віком з 6-ти тижнів.
Бексеро® – виробник GlaxoSmithKline (Італія). Вакцина призначена для попередження менінгококової інфекція серогрупи В, призначена до застосування для дорослих віком до 50 років та дітей з 2-х місячного віку.
Алгоритм щеплення для дітей та дорослих дуже різниться. Схема вакцинації залежить від вакцини, а також від віку, коли її починають вводити.
Більш детально можна ознайомитись з інформацією на Національному порталі з імунізації за посиланням: https://vaccine.org.ua/2024/02/23/meningokova-ta-pnevmokokova-infekcziyi/
☝️ Пам’ятайте, що менінгококова інфекція дуже небезпечна і зробити вакцинацію – найкращий спосіб її попередити. Тож бережіть себе і свою сім’ю!