A A A K K K
людям із порушенням зору

КНП "Валківський центр первинної
медико-санітарної допомоги"

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ АБЕТКИ БРАЙЛЯ

Дата: 04.01.2025 12:10
Кількість переглядів: 10

На зображенні може бути: текст

4 січня, в день народження її автора відзначається - день абетки Брайля. Без можливості читати важко уявити собі людське життя загалом, а особливо – навчання дітей. На жаль, люди, які мають дуже слабкий зір або не бачать зовсім, позбавлені можливості читати звичайні книги. Це значно знижує якість їхнього життя, а незрячі діти не можуть отримати повноцінну освіту. Саме з метою допомогти таким людям подолати проблему, що здавалася безнадійною, і було створено абетку Брайля – особливі тактильні символи, що дозволяють незрячим читати нарівні з іншими людьми.

У сучасному світі технологій, що бурхливо розвиваються, ми звикли сприймати інформацію у великих розмірах практично з будь-якого джерела — телевізора, планшета, смартфона тощо. Найчастіше цей процес відбувається за допомогою візуального контакту, тобто за прямої участі очей. І, попри позитивні сторони такого рішення, через недотримання певних норм це може призвести до розвитку очних захворювань.

Профілактика очних хвороб є запорукою здорового зору в майбутньому.

Порушення зору у дітей – поширена проблема в усьому світі. Навчальний процес – це велике навантаження на організм дитини, особливо в сучасних умовах, пов’язаних з дистанційним навчанням,тому разом з атестатом зрілості учень часто отримує купу «шкільних хвороб», отриманих з «вини» освітніх перевантажень, порушень умов навчання, режиму харчування і стресу.

Одним з початкових завдань є проведення профілактики порушення зору у дітей. Така профілактика повинна проводитися у вигляді виконання комплексу спеціальних вправ для очей, а також у вигляді досить простих щоденних правил, які повинні дотримуватися як діти, так і дорослі:

✅️ ввести обмеження на комп’ютер та телевізор, чергуючи напружену роботу очей (виконання домашніх завдань, читання) з відпочинком.

Слідкуйте, щоб робота за комп’ютером тривала не більше 25 хвилин, щоб відстань між очима і екраном монітора була максимальною. Не дозволяйте дитині постійно перебувати перед телевізором. Під час читання або письмових вправ змушуйте дитину робити перерви. Важливим є правильна організація робочого місця. Книги та зошити повинні знаходитися не ближче ніж в 30 см від очей.

✅️ спеціальна гімнастика для очей. Ви можете відпочиваючи, граючись з дитиною, тренувати м’язи очей за допомогою простих вправ:

Приклади вправ для очей (кожну з вправ виконувати спочатку по 2-3 рази, пізніше – по 5-7 разів):

• «Жмурки». Міцно-міцно замруж очі на 5 секунд, а потім відкрий їх.

• «Метелик». Поморгай очами, як махає крилами метелик – швидко та легко.

• «Світлофор». По черзі закривай то ліве, то праве око, як блимає залізничний світлофор.

• «Вгору-вниз». Подивися спочатку вгору, потім вниз, не нахиляючи голови.·

• «Годинник». Нехай очі дивляться то вправо, то вліво, як годинник: «тік-так». Повтори цю вправу 20 разів.·

• «Хрестики-нолики». Намалюй очима велике коло за годинниковою стрілкою, а потім – проти. Тепер намалюй хрестик: спочатку подивися вправо вгору, потім вліво вниз, а потім навпаки, провівши поглядом дві умовні лінії навхрест.·

• «Баньки». Не моргай очами якомога довше. Коли моргнеш, закрий очі та розслабся, уявивши, що ти спиш.·

• «Масаж». Закрий повіки і акуратно помасуй очі пальчиками.·

• «Далеко-близько». Сфокусуй погляд спочатку на предмет, який знаходиться в протилежному кінці кімнати (шафа, класна дошка і т.п.) і дивись на нього протягом 10 секунд. Потім повільно переведи погляд на ближній предмет (наприклад, на свій палець) і також дивись на нього 10 секунд.·

• «Фокус». Дивись, не відриваючи погляду, на рухомий предмет (свою руку). При цьому рука повинна бути видна чітко, а всі інші предмети вдалині – розмито. Потім сфокусуй погляд, навпаки, на предметах заднього плану.

Такі вправи варто робити регулярно протягом дня.

Крім цього , щоб зберегти природну гостроту зору треба дотримуватися правильного раціону харчування. Вживати продукти, що покращують зір, містять масу корисних з’єднань, зокрема, вітаміни А, С, В2 та інші, які захистять очі від дії шкідливих чинників. Це: чорниця, чорна смородина, гарбуз, чорний шоколад, морква, кисломолочний сир, жирна риба, шпинат, щавель, цитрусові, капуста, яєчний жовток і вершкове масло, печінка, кукурудза та інші.

У разі первинних ознак порушень зору, при скаргах на «сухість», «сльозоточивість», «біль» в очах терміново потрібно якнайшвидше відвідати офтальмолога. Це може врятувати зір та допоможе зробити своєчасні заходи і пройти курс лікування очей .

Джерело матеріали МОЗ, ЦГЗ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень