Сезонний афективний розлад.
Чимало людей час від часу відчувають сум або помічають, що почуваються інакше, ніж зазвичай. У багатьох випадках зміни настрою пов’язані із порами року. Восени та взимку, коли дні стають коротшими, багато хто стикається з так званою “зимовою хандрою” або пригніченістю, а зі збільшенням світлового дня навесні настрій, як правило, покращується. Такі зміни можуть набувати серйозного характеру, впливаючи на наші емоції, думки та поведінку — усе це може вказувати на наявність сезонного афективного розладу (САР).
Симптоми САР тривають приблизно 4-5 місяців на рік. Вони включають ознаки депресії та специфічні прояви, які різняться залежно від зимового або літнього типу САР.
Найчастіше симптоми з’являються восени або взимку й поступово зникають навесні. Інтенсивність і характер проявів САР можуть відрізнятися у різних людей. Для когось цей стан може бути легким, а для когось — суттєво ускладнювати життя.
Симптоми сезонних розладів зимового типу переважно включають пригнічений настрій та низький рівень енергії. У людей із САР можуть спостерігатися смуток, дратівливість, часті сльози, втома, млявість, труднощі з концентрацією, надмірний сон, нестача енергії, зниження рівня активності, уникнення соціальних контактів, сильна тяга до вуглеводів і цукру, а також збільшення ваги через переїдання.
Для сезонного розладу літнього типу, який зустрічається рідше, характерні симптоми, такі як дратівливість, поганий апетит, що супроводжується втратою ваги, безсоння, збудження, занепокоєння, тривожність і навіть епізоди агресивної поведінки.
Сезонні розлади мають різний ступінь тяжкості. В окремих випадках симптоми САР можуть бути настільки ж важкими, як у пацієнтів із несезонною депресією, які перебувають на стаціонарному лікуванні. Як і при всіх депресивних розладах, у таких пацієнтів можуть з'являтися суїцидальні думки. Медичні працівники завжди повинні проводити оцінку ризику суїциду у людей, які, на їхню думку, можуть мати САР або його симптоми.
Як поводитись, якщо помітили у себе симптоми САР?
САР — це не просто туга чи меланхолія. Важливо вчасно діагностувати стан і почати лікування.
Не ігноруйте симптоми. Якщо ви відчуваєте пригнічений настрій, втому, проблеми зі сном або апетитом, які повторюються щороку в певний сезон, це може бути САР.
Варто звернутися до лікаря, щоб отримати допомогу та план лікування.
Підтримка близьких має значення. Не осуджуйте і не нехтуйте станом людини, яка може мати САР. Покажіть, що ви готові вислухати та допомогти. Ваша підтримка може допомогти полегшити цей стан.
Доступні ефективні методи лікування. Лікування може включати світлотерапію, психотерапію (зокрема когнітивно-поведінкову терапію), прийом антидепресантів за призначенням психіатра та зміни способу життя. Усе це допомагає зменшити симптоми САР і покращити якість життя.
Самодопомога важлива. Намагайтеся більше часу проводити на свіжому повітрі, дотримуватися режиму дня, збалансовано харчуватися та підтримувати фізичну активність. Створіть у своєму домі яскраву й світлу атмосферу.
Профілактика. Якщо у вас є історія САР, починайте світлотерапію чи прийом вітаміну D на початку осені, щоб запобігти розвитку симптомів.
Залучення професіоналів. Фахівці з психічного здоров’я можуть допомогти розпізнати САР за допомогою спеціальних опитувальників (наприклад, SPAQ) і скласти індивідуальний план лікування. Звертайтеся до фахівців за підтримкою.
За матеріалами Центру громадського здоровʼя МОЗ України