A A A K K K
людям із порушенням зору

КНП "Валківський центр первинної
медико-санітарної допомоги"

Сезонний афективний розлад.

Дата: 25.12.2024 14:28
Кількість переглядів: 8

На зображенні може бути: 1 особа та текст

Чимало людей час від часу відчувають сум або помічають, що почуваються інакше, ніж зазвичай. У багатьох випадках зміни настрою пов’язані із порами року. Восени та взимку, коли дні стають коротшими, багато хто стикається з так званою “зимовою хандрою” або пригніченістю, а зі збільшенням світлового дня навесні настрій, як правило, покращується. Такі зміни можуть набувати серйозного характеру, впливаючи на наші емоції, думки та поведінку — усе це може вказувати на наявність сезонного афективного розладу (САР).

✔️ Симптоми САР тривають приблизно 4-5 місяців на рік. Вони включають ознаки депресії та специфічні прояви, які різняться залежно від зимового або літнього типу САР.

🍁 🌨️ Найчастіше симптоми з’являються восени або взимку й поступово зникають навесні. Інтенсивність і характер проявів САР можуть відрізнятися у різних людей. Для когось цей стан може бути легким, а для когось — суттєво ускладнювати життя.

😢 Симптоми сезонних розладів зимового типу переважно включають пригнічений настрій та низький рівень енергії. У людей із САР можуть спостерігатися смуток, дратівливість, часті сльози, втома, млявість, труднощі з концентрацією, надмірний сон, нестача енергії, зниження рівня активності, уникнення соціальних контактів, сильна тяга до вуглеводів і цукру, а також збільшення ваги через переїдання.

😠 Для сезонного розладу літнього типу, який зустрічається рідше, характерні симптоми, такі як дратівливість, поганий апетит, що супроводжується втратою ваги, безсоння, збудження, занепокоєння, тривожність і навіть епізоди агресивної поведінки.

👩‍⚕️ Сезонні розлади мають різний ступінь тяжкості. В окремих випадках симптоми САР можуть бути настільки ж важкими, як у пацієнтів із несезонною депресією, які перебувають на стаціонарному лікуванні. Як і при всіх депресивних розладах, у таких пацієнтів можуть з'являтися суїцидальні думки. Медичні працівники завжди повинні проводити оцінку ризику суїциду у людей, які, на їхню думку, можуть мати САР або його симптоми.

☝️ Як поводитись, якщо помітили у себе симптоми САР?

👨‍⚕️ САР — це не просто туга чи меланхолія. Важливо вчасно діагностувати стан і почати лікування.

✔️ Не ігноруйте симптоми. Якщо ви відчуваєте пригнічений настрій, втому, проблеми зі сном або апетитом, які повторюються щороку в певний сезон, це може бути САР.

👨‍⚕️ Варто звернутися до лікаря, щоб отримати допомогу та план лікування.

🫂 Підтримка близьких має значення. Не осуджуйте і не нехтуйте станом людини, яка може мати САР. Покажіть, що ви готові вислухати та допомогти. Ваша підтримка може допомогти полегшити цей стан.

🌄 Доступні ефективні методи лікування. Лікування може включати світлотерапію, психотерапію (зокрема когнітивно-поведінкову терапію), прийом антидепресантів за призначенням психіатра та зміни способу життя. Усе це допомагає зменшити симптоми САР і покращити якість життя.

🌅 Самодопомога важлива. Намагайтеся більше часу проводити на свіжому повітрі, дотримуватися режиму дня, збалансовано харчуватися та підтримувати фізичну активність. Створіть у своєму домі яскраву й світлу атмосферу.

💊 Профілактика. Якщо у вас є історія САР, починайте світлотерапію чи прийом вітаміну D на початку осені, щоб запобігти розвитку симптомів.

👩‍⚕️ Залучення професіоналів. Фахівці з психічного здоров’я можуть допомогти розпізнати САР за допомогою спеціальних опитувальників (наприклад, SPAQ) і скласти індивідуальний план лікування. Звертайтеся до фахівців за підтримкою.

За матеріалами Центру громадського здоровʼя МОЗ України


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень