СНІД – не вирок
Щороку на початку грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом (синдром набутого імунодефіциту) – інфекційного захворювання, викликаного вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Вперше цей день був проголошений ВООЗ у 1988 році з метою підвищення обізнаності про епідемію СНІДу, а також як день пам’яті жертв цього захворювання.
Цьогоріч день проходить під лозунгом «Вибирайте правильний шлях – шлях прав людини», суть якого в тому, що коли поставити права людини в центр уваги, а лідерство передати спільнотам, світ зможе покласти край СНІДу, як загрозі громадському здоров’ю, до 2030 року.
Сьогодні ВІЛ – це не вирок. Люди з вірусом імунодефіциту, за умови своєчасного вживання ліків, ведуть звичайне життя, народжують, працюють, подорожують. Разом з тим суспільство має з особливою підтримкою та толерантністю ставитися до ВІЛ-інфікованих людей, аби вони не почувалися самотніми в боротьбі з недугою.
У нашій країні провідний шлях передачі інфекції – незахищений секс. На другому місці за частотою стоїть спільне користування зараженими голками, шприцами, розчинами при споживанні ін’єкційних наркотиків. Також інфікуватися можливо при недотриманні вимог щодо дезінфекції та стерилізації в тату-салонах, косметичних кабінетах, перукарнях при наданні послуг манікюру та педикюру, інших процедурах з порушенням цілісності шкіри та слизових оболонок. Серед медичних працівників можливі зараження при травмах медичним інструментарієм, аваріях при роботі з біологічними рідинами тощо.
Ризик ВІЛ-інфікування зменшується завдяки використанню чоловічих чи жіночих презервативів під час сексу, проходженню тестування на ВІЛ та інфекції, що передаються статевим шляхом, при участі у програмах зниження шкоди споживачам ін’єкційних наркотиків.
Якщо у Вас є сумніви стосовно вашого здоров’я, можна завжди пройти анонімне тестування в Харківському обласному центрі профілактики і боротьби зі СНІДом (м. Харків, вул. Боротьби, 6, контактний телефон (057) 392 2983), де Ви отримаєте кваліфіковану консультацію та медичну допомогу.
Існуючі на сьогоднішній день види антиретровірусної терапії (АРТ) впливають на життєздатність вірусу в організмі, що зміцнює імунну систему та допомагає їй боротися з іншими інфекціями. Завдяки розширенню доступу до АРТ сьогодні ВІЛ-інфіковані можуть розраховувати на повноцінне та здорове життя.
Важливо наголосити, що ВІЛ-позитивні особи, які отримують АРТ, не передають вірус своїм статевим партнерам. Таким чином, ранній доступ до АРТ та надання підтримки для проведення терапії мають вирішальне значення не тільки для покращення стану здоров’я людей з ВІЛ, але й для запобігання передачі ВІЛ-інфекції.
Бережіть себе та своїх близьких!