A A A K K K
людям із порушенням зору

КНП "Валківський центр первинної
медико-санітарної допомоги"

Природно – осередкові інфекції

Дата: 20.09.2024 13:31
Кількість переглядів: 244

Фото без опису

Природно – осередкові інфекційні хвороби це захворювання, збудники яких постійно циркулюють на окремій території та тісно пов’язані з її біоценозом – вони передаються від однієї тварини до іншої незалежно від людини. Переносниками можуть виступати кліщі, комарі та інші. Але існують захворювання, які не потребують переносника взагалі. 

Територія Харківської області знаходиться на межі лісостепової та степової зон, що сприяє різноманіттю біоценозів та формуванню стійких природних осередків багатьох інфекцій (лептоспірозу, туляремії, лістеріозу та інших). Нагадаємо про деякі з них.

Лістеріоз – природно – осередкове інфекційне захворювання, яке у людини перебігає з різноманітними клінічними проявами (гнійний менінгіт, менінгоенцефаліт, фолікулярна та катаральна ангіни, кишкові розлади, викидні). Джерелом можуть бути: дикі гризуни, сільськогосподарські тварини (вівці, свині), домашні і дикі тварини (бродячі коти, собаки), а також дикі птахи. Збудник виділяється в зовнішнє середовище з випорожненнями, сечею, носовим слизом, молоком, навколоплідною рідиною.

Лептоспіроз – спільне для людей та тварин особливо небезпечне інфекційне захворювання, яке призводить до ураження нирок, печінки, центральної нервової системи. Джерелом для людини найчастіше є дрібні ссавці, свійські тварини. Збудник потрапляє до організму через мікротравми шкіри, слизові оболонки, при попаданні інфікованої води до шлунково – кишкового тракту. Зараження людей відбувається при сінокосі та випасу тварин на луках, під час рибалки та купання у відкритих водоймах, куди збудник потрапляє з виділеннями дрібних ссавців та інших тварин.

Туляремія – гостра зоонозна природно – осередкова інфекційна хвороба з багатьма механізмами передачі, яка перебігає з інтоксикацією, гарячкою, ураженням лімфатичних вузлів, шкіри, слизових оболонок, легенів. Для проникнення збудника  через шкіру людини достатньо подряпини, садна або іншої мікротравми. Легко проникає через слизову оболонку очей, дихальних шляхів і травного тракту. Джерелом інфекції для людей є хворі гризуни, серед яких найбільш сприйнятливі до збудника зайці та полівки. Серед гризунів циркуляція інфекції підтримується кліщами.

З метою запобігання захворюванню необхідно дотримуватись певних правил:

  • регулярно знищувати гризунів на об’єктах, в оселях, домашніх господарствах; 
  • захищати від гризунів джерела водопостачання, продукти харчування;
  • овочі зимового зберігання перед вживанням в їжу ретельно мити і піддавати термічній обробці;
  • не купувати на стихійних ринках м’ясо, молоко та інші продукти тваринництва.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень