Які реакції після вакцинації є нормою у дітей, а коли слід йти до лікаря?
Які реакції після вакцинації є нормою у дітей, а коли слід йти до лікаря?
В Україні календар щеплень передбачає обов’язкову вакцинацію проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Вакцини за календарем безкоштовні для українців.
Часом у батьків після щеплення, зробленого дитині, виникають запитання: які реакції є нормальними, що робити з почервонінням на місці уколу чи в разі підвищення температури?
Насамперед доцільно спостерігати за поведінкою дитини. Пам’ятайте про нормальні реакції на щеплення! Існує декілька реакцій на щеплення, які є цілком нормальними для дітей:
- біль і припухлість у місці ін'єкції;
- підвищення температури;
- легке нездужання;
- тимчасове погіршення апетиту.
Зазвичай такі "побічні ефекти" після вакцинації минають швидко і безслідно, проте захист від інфекційного захворювання залишається!
- Чи потрібні засоби від алергії? – Ні! Почервоніння у місці ін'єкції як реакція після щеплення не вимагає прийому антигістамінних препаратів, оскільки найчастіше не є алергічною. Давати дитині препарати проти алергії у такому разі – необґрунтовано.
- Чи потрібно збивати температуру? – Знеболюючі або жарознижувальні препарати варто давати лише тоді, коли дитина відчуває сильний дискомфорт, біль або погано переносить підвищення температури. Лише якщо температура тіла дитини – 38,5 градусів і вище, її доцільно збивати. Водночас, якщо дитина нормально переносить температуру, слід утриматися від використання ліків.
- Чим збивати температуру? – У разі необхідності можна збивати дітям температуру препаратами з діючою речовиною парацетамол або ібупрофен. Проте спершу необхідно порадитися з лікарем щодо дозування. Крім того, якщо у дитини висока температура, слід переконатися, що вона не одягнена занадто тепло та давати достатньо пиття.
- Коли потрібна медична допомога? – До лікаря слід звернутися, якщо в дитини з’явився один із симптомів:
почервоніння почалося через 2 дні після щеплення;
воно збільшилося в розмірі (понад 5 см);
біль посилюється або почервоніння у місці ін’єкції збільшується через 3 дні;
температура виникла через 2 дні або триває понад три дні.
І пам’ятайте, що реакції на щеплення минають швидко і безслідно, але захист від інфекційного захворювання залишається!
Лікар-епідеміолог Дрогобицького РВ
ДУ «Львівський обласний центр контролю
та профілактики хвороб МОЗ України» Андрій БЛАЖКЕВИЧ